Nauka » Konferencje naukowe KNB
Bezpieczeństwo Polski w XX i XXI w. Zagrożenia - Wyzwania - Koncepcje
8-9 czerwca 2017 r.
Katedra Nauk o Bezpieczeństwie (Instytut Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa)
Idea konferencji Bezpieczeństwo Polski w XX i XXI Wieku. Zagrożenia - Wyzwania - Koncepcje zrodziła się w odpowiedzi na konieczność rozwoju i pogłębienia badań w dziedzinie nauk społecznych i nauk o bezpieczeństwie, zorientowanych na rozwiązywanie kluczowych, zbiorowych problemów pojawiających się w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego. Płaszczyzną ich rozwiązywania stała się w ostatnim czasie dyscyplina naukowa national security policy. W jej definiowaniu należy odwołać się do terminu policy (policy - making, public -policy) oznaczającego zbiór zracjonalizowanych działań w sektorze publicznym, zbudowanym w oparciu o wspólnie wypracowane i przyjęte zasady postępowania. W tym rozumieniu działania społeczne i publiczne są silnie uspołecznione, powstają w procesie deliberacji oraz bezpośredniego zaangażowania się społeczeństwa w kształtowanie i rozwój bezpieczeństwa osobistego. Rolą władzy jest tworzenie sytuacji, aby każda grupa społeczna miała szanse przedstawić swój punkt widzenia i swoje interesy, ale również władza winna dążyć do włączenia tych grup do czynnego udziału w tworzeniu obszarów bezpieczeństwa. Rola społeczeństwa, które umiejętnie diagnozuje swoje bezpieczeństwo i potrafi wskazywać na kluczowe jej zakresy jest w dzisiejszym świecie nieodzowna. Dzięki temu może zarysować się pewien konsensus, prowadzący do urzeczywistniania się wpływów społecznych na kształt polityki bezpieczeństwa. Władza ma go zbalansować z różnymi wymiarami funkcjonowania państwa - długoterminowymi interesami społeczeństwa jako całości, dobrem publicznym, bezpieczeństwem obywateli, ze szczególnym zwróceniem uwagi na international security, state`s internal security i personal security.
Podczas konferencji analizie poddane zostaną zagadnienia i obszary skoncentrowane wokół: historycznych aspektów bezpieczeństwa narodowego RP; edukacji dla bezpieczeństwa; geopolityki i geostrategii uwarunkowań bezpieczeństwa Polski; polityki i strategii bezpieczeństwa narodowego; polski w systemie bezpieczeństwa międzynarodowego; mobilizacji i gotowości obronnej; służb specjalnych w systemie bezpieczeństwa państwa; dyplomacji a bezpieczeństwa Polski; policji i innych organów bezpieczeństwa RP; ekonomicznego wymiaru bezpieczeństwa RP; bezpieczeństwa społecznego; bezpieczeństwa publicznego; bezpieczeństwa lokalnego
Wieloobszarowy przedmiot badań tych dyscypliny wymaga wykorzystania wiedzy, doświadczeń oraz metod i technik badawczych wielu dziedzin wiedzy m.in.: nauk o polityce, nauk o bezpieczeństwie, nauk historycznych, prawa, administracji, zarządzania publicznego, kryminologii, psychologii, socjologii, ekonomii i innych dyscyplin naukowych. Z tego powodu do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu zamierzamy zaprosić przedstawicieli ośrodków naukowych w Polsce, którzy badają różne aspekty nauk o bezpieczeństwie, nauk o polityce, jak również nauk prawnych i społecznych, w szczególności podkreślając ich rolę i zadania wobec zagrożeń, jakie występują we współczesnym świecie. Organizatorzy mając szczególny wzgląd na realizowany cel konferencji chcą tym problemem zainteresować szerokie gremium naukowo-dydaktyczne, licząc na jej interdyscyplinarność.
Zapraszamy do Galerii - Fotorelacja z konferencji
Współczesne zagrożenia a polityka publiczna
16 - 17 czerwca 2015
Katedra Nauk o Bezpieczeństwie (w roku 2015 Instytut Nauk Politycznych i Bezpieczeństwa)
konferencja naukowa krajowa
Idea konferencji Współczesna zagrożenia a polityka publiczna zrodziła się w odpowiedzi na konieczność rozwoju i pogłębienia badań w dziedzinie nauk społecznych, zorientowanych na rozwiązywanie kluczowych, zbioro-wych problemów pojawiających się w przestrzeni publicznej. Płaszczyzną ich rozwiązywania stała się w ostatnim czasie nowa dyscyplina naukowa: polityka publiczna. W jej definiowaniu należy odwołać się do terminu policy (policy - making, public -policy) oznaczającego zbiór zracjonalizowanych działań w sektorze publicznym, zbudowanym w oparciu o wspólnie wypra-cowane i przyjęte zasady postępowania. W tym rozumieniu działania pu-bliczne są silnie uspołecznione, powstają w procesie deliberacji oraz przetar-gu interesów. Rolą władzy jest tworzenie sytuacji, aby każda grupa społecz-na miała szanse przedstawić swój punkt widzenia i swoje interesy. Dzięki temu może zarysować się pewien konsensus. Władza ma go zbalansować z różnymi wymiarami funkcjonowania państwa - długoterminowymi intere-sami społeczeństwa jako całości, dobrem publicznym, bezpieczeństwem obywateli itp.
Podczas konferencji analizie poddane zostaną zagadnienia skoncentrowane wokół: podmiotów i instrumentów polityk publicznych; polityki bezpieczeństwa Polski w XXI wieku; współczesnych zagrożeń ładu politycznego, społecznego, ekonomicz-nego i militarnego; przywództwa w przestrzeni publicznej; elementów zarządzania publicznego; prawno - instytucjonalnych ram polityki publicznej.
Wieloobszarowy przedmiot badań tej dyscypliny wymaga wykorzysta-nia wiedzy, doświadczeń oraz metod i technik badawczych wielu dziedzin wiedzy m.in.: nauk o polityce, nauk o bezpieczeństwie, prawa, administracji, zarządzania publicznego, ekonomii i innych dyscyplin nauki. Z tego powodu do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu zamierzamy zaprosić przedstawicieli ośrodków naukowych w Polsce, którzy badają różne aspekty polityk pu-blicznych, w szczególności podkreślając ich rolę i zadania wobec zagrożeń, jakie występują we współczesnym świecie.
Tożsamość a stereotypy. Żydzi i Polacy
4 października 2012
Katedra Nauk o Bezpieczeństwie (w roku 2009 Instytut Nauk Politycznych)
Współorganizatorzy
Zygmunt Rolat, Honorowy Obywatel Miasta Częstochowy
Światowe Stowarzyszenie Żydów Częstochowian i ich Potomków
konferencja naukowa międzynarodowa
Samorząd miejski i jego elity
13-14 października 2011
Katedra Nauk o Bezpieczeństwie (w roku 2009 Instytut Nauk Politycznych)
konferencja naukowa międzynarodowy
System niepolarny w strukturze współczesnego świata
24-25 września 2010
Katedra Nauk o Bezpieczeństwie (w roku 2010 Instytut Nauk Politycznych)
Zakład Nauk o Obronności (w roku 2010 Zakład Geopolityki i Współczesnych Konfliktów)
konferencja naukowa międzynarodowa
Polska wobec zagrożenia wojennego w 1939 r.
8-9 października 2009
Katedra Nauk o Bezpieczeństwie (w roku 2009 Instytut Nauk Politycznych)
Zakład Polityki Bezpieczeństwa, Dyplomacji i Historii Najnowszej (w roku 2009 Zakład Historii Najnowszej, Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa)
konferencja naukowa międzynarodowa
Żydzi Częstochowianie - Współistnienie, Holocaust, Pamięć. Losy Żydów Częstochowian 1945-2009
19 października 2009
Katedra Nauk o Bezpieczeństwie (w roku 2009 Instytut Nauk Politycznych)
Współorganizatorzy
Zygmunt Rolat, Przewodniczący Światowego Związku Żydów Częstochowian i ich Potomków
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce
Instytut Plastyki Akademii im Jana Długosza w Częstochowie
Studium Nauki Języków Obcych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie
Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych Oddział w Częstochowie
konferencja naukowa międzynarodowa