Dla kandydatów » Sylwetka absolwenta
SYLWETKA ABSOLWENTA
DLA KIERUNKU BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE
STUDIA 1 STOPNIA
KATEDRA NAUK O BEZPIECZEŃSTWIE
UNIWERSYTET HUMANISTYCZNO-PRZYRODNICZY IM. JANA DŁUGOSZA CZĘSTOCHOWIE
Absolwent studiów I stopnia kierunku Bezpieczeństwo narodowe powinien posiadać poszerzoną wiedzę z zakresu nauk społecznych (w tym głównie nauk politycznych) oraz ogólnie rozumianej humanistyki, zdolność do samodzielnego i twórczego myślenia. Kierunek Bezpieczeństwo narodowe umożliwia także nabycie wiedzy ogólnej związanej z szeroko rozumianym bezpieczeństwem (w zakresie teoretycznym, z uwzględnieniem zastosowania zasad prawnych i procedur bezpieczeństwa, w aspekcie politycznym oraz strategicznym), z zarządzaniem kryzysowym (o zasięgu lokalnym, narodowym i międzynarodowym). Wiedza zdobyta na kierunku Bezpieczeństwo narodowe ma zapewnić zdolność prognozowania, analizy oraz rozwiązywania problemów grupowych (w obrębie organizacji, w wymiarze lokalnym, zawodowym, w życiu prywatnym) z uwzględnieniem zasad etyki, zdolności komunikacyjnych, uczestniczenia w pracy zespołowej, współpracy i organizacji. Absolwent kierunku Bezpieczeństwo narodowe zdobywa także poszerzoną wiedzę z zakresu zarządzania i administracji z uwzględnieniem znajomości mechanizmów działania i wymiarów administracji. Potrafi samodzielnie poszukiwać, gromadzić, przetwarzać oraz udostępniać informacje z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, ze znajomością specjalistycznej terminologii i fachowego słownictwa. Absolwent powinien dysponować także biegłą znajomością dwóch języków obcych, z których jeden będzie kontynuacją.
Kierunek Bezpieczeństwo narodowe umożliwia studentom odbycie praktyk zawodowych. Przygotowuje Absolwenta do pracy na stanowiskach kierowniczych, w strukturach administracji publicznej o różnym zasięgu, w organizacjach ds. bezpieczeństwa (podmiotów gospodarczych, obywateli), w zespołach reagowania kryzysowego, służbach państwowych, mundurowych, w firmach zapewniających ochronę osób i mienia. Daje także możliwość pracy w placówkach naukowych realizujących podobny profil badawczy.
Do przewidzianych w ramach praktyk, a następnie jako miejsc pracy dla Absolwenta kierunku Bezpieczeństwo narodowe, należy zaliczyć placówki gminne, powiatowe i wojewódzkie, takie jak Urzędy Miasta i Gminy, Jednostki specjalistyczne, w tym Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności - Starostwa Powiatowego, dużych gmin i województw; Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności, Jednostki Państwowej Straży Pożarnej - Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, Centralna Szkoła Pożarnictwa, Ochotnicze Straże Pożarne (Zarząd Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, Zarządy Powiatowe), Szkoły Pożarnicze i centra szkoleniowe Państwowej Straży Pożarnej, Centra Powiadamiania Ratunkowego - powiatów, dużych gmin i województw, Komendy Policji i Wydziały Prewencji oraz Szkoły Policji, Ośrodki szkoleniowe Służb Więziennych, Jednostki Straży Miejskiej - gmin i powiatów; ośrodki szkoleniowe Straży Miejskiej, Administracja Wojskowa - Wojskowa Komenda Uzupełnień, Wojewódzki Sztab Wojskowy, Wydziały Bezpieczeństwa Publicznego i Wydziały Spraw Obronnych i Ochrony Ludności Urzędu Wojewódzkiego, Zarządy Wojewódzkie PCK, Zarządy Powiatowe PCK, Oddziały PCK.
Absolwenci kierunku Bezpieczeństwo narodowe wypełnią niszę edukacyjną na tym poziomie kształcenia w regionie częstochowskim. Wiedza i umiejętności nabyte podczas studiów będą przydatne dla przyszłych pracowników wyżej wymienionych służb i zakresów działań szczególnie na poziomie województwa, powiatu i gminy.
Ponieważ nauki społeczne są jednym z bardziej złożonych i niejednoznacznie zdefiniowanych obszarów, w określeniu sylwetki absolwenta istotne jest by wziąć to pod uwagę. Umiejętności oraz kompetencje personalne i społeczne jakie powinien posiadać absolwent Bezpieczeństwa narodowego, są więc także adekwatne dla sylwetki absolwenta studiów społecznych w ogóle. Zgodnie w wytycznymi dla obszaru nauk społecznych w tym zakresie, absolwent Bezpieczeństwa narodowego to także osoba działająca aktywnie w grupie (społeczeństwie, organizacji itp.), wyposażona w zasób wiedzy i umiejętności z zakresu nauk o polityce oraz dążąca do samokształcenia, samodoskonalenia, nastawiona na działalność publiczną o różnej skali i na różnych poziomach struktur społecznych i politycznych (za: A. Kraśniewski, Autonomia programowa uczelni. Ramy kwalifikacji dla szkolnictwa wyższego).
SYLWETKA ABSOLWENTA
DLA KIERUNKU BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE
STUDIA 2 STOPNIA
KATEDRA NAUK O BEZPIECZEŃSTWIE
UNIWERSYTET HUMANISTYCZNO-PRZYRODNICZY IM. JANA DŁUGOSZA CZĘSTOCHOWIE
Absolwent studiów II stopnia kierunku Bezpieczeństwo narodowe o profilu praktycznym posiada poszerzoną wiedzę z zakresu nauk o bezpieczeństwie, umiejętność samodzielnego, twórczego myślenia i kreatywnego działania. Kierunek Bezpieczeństwo narodowe umożliwia nabycie wiedzy pogłębionej z zakresu kluczowych problemów bezpieczeństwa państwa, rodzajów zagrożeń bezpieczeństwa o charakterze militarnym i pozamilitarnym w wymiarze lokalnym i globalnym, dyplomacji w systemie bezpieczeństwa państwa, wywiadu i kontrwywiadu w strategii bezpieczeństwa państwa, polityki i strategii bezpieczeństwa narodowego, bezpieczeństwa w sytuacjach kryzysowych, podstaw organizacji państwa, psychologii zagrożeń, nowoczesnych technologii w systemie bezpieczeństwa państwa, bezpieczeństwa informacyjnego - w zakresie teoretycznym, z uwzględnieniem zastosowania zasad prawnych i procedur bezpieczeństwa, w zakresie praktycznych działań. Absolwent posiada także pogłębioną wiedzę z obszaru ochrony i obrony interesów bezpieczeństwa państwa, w zakresie teoretycznym i praktycznym obejmującą powszechną ochronę i obronę narodową, problematykę migracji w kontekście bezpieczeństwa państwa, wyspecjalizowane organy państwowe w strukturach bezpieczeństwa, system bezpieczeństwa i porządku publicznego, ochronę państwa przed terroryzmem, bezpieczeństwo gospodarcze państwa, bezpieczeństwo zdrowotne, podstawy kryptologii oraz zwalczanie przestępczości w Polsce. Posiada ponadto pogłębioną wiedzę z obszaru bezpieczeństwa militarnego, w zakresie teoretycznym i praktycznym obejmującą historię wojen i wojskowości XX i XXI w., planowanie i programowanie obronne, prawo konfliktów zbrojnych, siły zbrojne we współczesnym świecie, pracę sztabową i kancelaryjną, podstawy dowodzenia, psychologię dowodzenia, bronioznawstwo, współpracę cywilno-wojskową w rejonie kryzysów.
Wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne zdobyte na studiach II stopnia Bezpieczeństwo narodowe mają zapewnić zdolność prognozowania, pogłębionej analizy oraz rozwiązywania problemów związanych z bezpieczeństwem narodowym na różnych szczeblach funkcjonowania i organizacji państwa oraz w wymiarze globalnym. Absolwent zdobywa ponadto umiejętności rozumienia aspektów strukturalnych oraz funkcjonalnych zjawisk i procesów w różnych obszarach bezpieczeństwa narodowego. Przekłada zdobytą wiedzę na praktyczne, zawodowe umiejętności, w tym rozwiązywania problemów wynikających z charakteru i mechanizmów zarządzania i funkcjonowania bezpieczeństwa. Absolwent przestrzega zasad etyki i stosuje się do norm oraz przepisów prawa w zakresie bezpieczeństwa, wykształca zdolności komunikacyjne i kooperacyjne, zdolności pracy zespołowej, kierowania zespołami ludzkimi, i organizacji zadań. Absolwent kierunku potrafi samodzielnie poszukiwać, gromadzić, przetwarzać, oraz udostępniać informacje ze znajomością specjalistycznej terminologii i fachowego słownictwa a także wiedzą na temat postępowania z informacjami niejawnymi i danymi wrażliwymi. Potrafi rozwiązywać złożone problemy zawodowe. Absolwent dysponuje także biegłą znajomością języka obcego na poziomie B2+.
Studia II stopnia na kierunku Bezpieczeństwo narodowe o profilu praktycznym umożliwia studentom odbycie trzymiesięcznych praktyk zawodowych. Przygotowuje Absolwenta do pracy na rożnych stanowiskach, w strukturach administracji publicznej o różnym zasięgu (państwowej i samorządowej), służbach, inspekcjach i strażach funkcjonujących w sektorze bezpieczeństwa, w organizacjach zajmujących się problematyką bezpieczeństwa obywateli i podmiotów różnych resortów, w zespołach reagowania kryzysowego(posiadając znajomość regulacji prawnych w tym zakresie), służbach państwowych, mundurowych, w firmach zapewniających ochronę osób i mienia. Zna i rozumie zasady funkcjonowania instytucji państwowych w zakresie bezpieczeństwa. Jest przygotowany do pracy w charakterze kierownika/dowódcy zespołu w podmiotach czy strukturach bezpieczeństwa państwa.
Do przewidzianych w ramach trzymiesięcznych praktyk zawodowych, a następnie potencjalnych miejsc pracy dla Absolwenta studiów II stopnia na kierunku Bezpieczeństwo narodowe, należy zaliczyć placówki gminne, powiatowe, wojewódzkie, państwowe związane z obszarem bezpieczeństwa, organy administracji publicznej, umożliwiające doskonalenie umiejętności w zakresie obronności państwa i zarządzania kryzysowego, zgodnie z najnowszymi dyrektywami prawnymi i organizacyjnymi. Planowane miejsca praktyk to m.in.: Urzędy Miasta, Gminy i Starostwa (Wydział Filologiczno-Historyczny posiada już dobre i stałe kontakty z Starostwami Powiatowymi w: Częstochowie, Pajęcznie, Myszkowie, Zawierciu, Lublińcu, Wieluniu, Kłobucku, Prezydentem miasta Częstochowy, Burmistrzami: Lublińca, Żarek, Myszkowa, Kłobucka, Wielunia Szczekocin, Krzepic), jednostki specjalistyczne, w tym Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności, Jednostki Państwowej Straży Pożarnej (Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, Centralna Szkoła Pożarnictwa, Ochotnicze Straże Pożarne [Zarząd Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, Zarządy Powiatowe], Szkoły Pożarnicze i centra szkoleniowe Państwowej Straży Pożarnej), Centra Powiadamiania Ratunkowego powiatów, dużych gmin i województw, Wojewódzka Komenda Policji i Wydziały Prewencji oraz Szkoły Policji, Ośrodki szkoleniowe Służb Więziennych, Jednostki Straży Miejskiej gmin i powiatów, ośrodki szkoleniowe Straży Miejskiej, Administracja Wojskowa (Wojskowa Komenda Uzupełnień, Wojewódzki Sztab Wojskowy), Wydziały Bezpieczeństwa Publicznego i Wydziały Spraw Obronnych i Ochrony Ludności Urzędu Wojewódzkiego, Zarządy Wojewódzkie PCK, Zarządy Powiatowe PCK, Oddziały PCK, Prokuratury - okręgowe, rejonowe, firmy ochrony mienia, ośrodki pomocy społecznej.
Absolwenci studiów II stopnia kierunku Bezpieczeństwo narodowe o profilu praktycznym wypełnią niszę edukacyjną na tym poziomie kształcenia w regionie częstochowskim. Wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne nabyte podczas studiów będą przydatne w pracy zawodowej przyszłych pracowników wyżej wymienionych służb i zakresów działań szczególnie na poziomie województwa, powiatu i gminy. Celem kształcenia na kierunku Bezpieczeństwo narodowe jest przygotowanie profesjonalnej kadry specjalistów z wykształceniem wyższym do pracy w instytucjach działających w ramach systemu bezpieczeństwa narodowego.
ARCHIWALNE
SYLWETKA ABSOLWENTA
DLA KIERUNKU POLITOLOGIA
INSTYTUT NAUK SPOŁECZNYCH I BEZPIECZEŃSTWA
AKADEMII IM. JANA DŁUGOSZA CZĘSTOCHOWIE
Interdyscyplinarnie skonstruowane zajęcia programu studiów I i II stopnia pozwalają absolwentowi politologii odczytać zmiany zachodzące we współczesnym świecie, wartościować koncepcje modernizacyjne oraz samodzielnie dokonywać pozycjonowania w określonej przestrzeni społecznej, politycznej i ekonomicznej. Nabyta wiedza i umiejętności ułatwiają absolwentowi wypracowanie własnego warsztatu ocen i analizy procesów rzutujących na rzeczywistość społeczną. Wiedza w zakresie nauk politycznych, lepiej umożliwia poznanie roli człowieka jako podmiotu konstytuującego struktury społeczne i polityczne. Kontekst historiozoficzny, rozbudowany poprzez poszerzenie wiadomości z najnowszej historii politycznej, historii myśli politycznej, ewolucji doktryn politycznych umożliwiają pełniejsze wyartykułowanie implikacji współczesnej praktyki politycznej.
Absolwent politologii powinien posiadać wiedzę w zakresie nauk politycznych, znać rolę człowieka jako podmiotu konstytuującego struktury społeczne i polityczne, posiadać szeroką wiedzę o najnowszej historii politycznej (w tym historii Polski), myśli politycznej, znać doktryny polityczne i ich implikacje w praktyce politycznej. Ponadto absolwent dysponuje wiedzą z zakresu teorii państwa i prawa, organizacji i zarządzania, systemów politycznych, administracji publicznej, polityki lokalnej (w Polsce i w innych krajach). Zna politologiczne aspekty ekonomii, polityki społecznej i gospodarczej państwa. Posiada ugruntowaną wiedzę dotyczącą takich zagadnień współczesnej politologii jak międzynarodowe stosunki polityczne, integracja europejska, bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe, zna także specyfikę metod i technik badań stosowane w naukach politycznych oraz teorie komunikowania i marketingu politycznego.
Osoby uzyskujące dyplom politologa posiadają też szeroki wachlarz umiejętności: rozumienia istoty i kategorii pojęciowych wiedzy z obszaru nauk społecznych, analizy rzeczywistości społecznej i politycznej, umiejętności badawcze w zakresie prognozowania procesów i zjawisk społecznych, politycznych, kulturowych, prawnych, gospodarczych i ekonomicznych, interpretacji funkcjonowania współczesnych struktur politycznych. Potrafi wykorzystać wiedzę teoretyczną i pozyskiwać dane do analizowania rzeczywistości politycznej, a także do rozstrzygania dylematów pojawiających się w pracy zawodowej. Absolwenci politologii potrafią identyfikować problemy, stawiać pytania i poszukiwać samodzielnie odpowiedzi, posiadają własne stanowisko w zakresie istotnych zagadnień społecznych i politycznych. Wykazują zaangażowanie w sprawy polityki lokalnej oraz umieją uczestniczyć w działaniach jej podmiotów w ramach konkretnych projektów społecznych, politycznych, gospodarczych i obywatelskich. Absolwent potrafi zaplanować i kierować działaniem zespołowym z zachowaniem zasad etycznych i skutecznej komunikacji, przyjmując odpowiedzialność za efekty działań własnych i grupowych.
Absolwent studiów II stopnia posiada wiedzę pogłębioną i poszerzoną w stosunku do absolwenta studiów I stopnia. Potrafi identyfikować bardziej złożone problemy, formułować proste hipotezy, stawiać pytania i poszukiwać samodzielnie odpowiedzi, kształtuje własne stanowisko w zakresie zagadnień społecznych i politycznych, a także potrafi zaplanować i kierować złożonym działaniem zespołowym, posiadając szerokie zdolności komunikacyjne. Ponadto absolwent studiów II stopnia jest wyposażony w większym stopniu w umiejętności teoretyczne w zakresie realizowanych przedmiotów.
Absolwenci studiów I stopnia zdobywają wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne w ramach realizacji programu kształcenia obejmującego przedmioty kształcenia ogólnego (obligatoryjne) oraz dwóch specjalności:
• Europejska
• Społeczno-polityczna
Absolwenci studiów II stopnia zdobywają wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne w ramach realizacji programu kształcenia obejmującego przedmioty kształcenia ogólnego (obligatoryjne) oraz trzech specjalności:
• Polityki bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego
• Geopolityka i konflikty w stosunkach międzynarodowych
• Polityka i wielokulturowość
Każda ze specjalności umożliwia mu prowadzenie samodzielnych badań rzeczywistości społecznej i politycznej w trakcie studiów III stopnia.
Absolwent politologii to wykształcony humanista, erudyta, który dzięki interdyscyplinarnym studiom posiada wiedzę z wielu różnych dziedzin oraz szerokie możliwości ich wykorzystania na rynku pracy - lokalnym, ogólnopolskim i globalnym. Interdyscyplinarna wiedza oraz nabyte w trakcie studiów umiejętności i kompetencje personalne, społeczne pozwalają absolwentowi podjąć się realizacji wszelkich zadań zawodowych: w administracji państwowej, samorządowej i gospodarczej, jako pracowników dyplomacji, marketingu w firmach międzynarodowych i krajowych, w mediach i agencjach public relations, w organizacjach społecznych i politycznych na szczeblu lokalnym i ogólnopolskim, konsultantów politycznych w partiach politycznych, kreatorów wizerunku politycznego, specjalistów w zakresie budowy kampanii politycznych, pracowników marketingu i reklamy w lokalnych firmach komercyjnych, organizatorów i koordynatorów wolontariatu w organizacjach i instytucjach zajmujących się świadczeniami pomocy społecznej, doradców i specjalistów od realizacji polityki społecznej, pracowników nauki i ekspertów określonych dziedzin polityki.
Ponieważ nauki społeczne są jednym z bardziej złożonych i niejednoznacznie zdefiniowanych obszarów, w określeniu sylwetki absolwenta istotne jest by wziąć to pod uwagę. Umiejętności oraz kompetencje personalne i społeczne jakie powinien posiadać absolwent politologii, są więc także adekwatne dla sylwetki absolwenta studiów społecznych w ogóle. Zgodnie w wytycznymi dla obszaru nauk społecznych w tym zakresie, absolwent politologii to także osoba działająca aktywnie w grupie (społeczeństwie, organizacji itp.), wyposażona w zasób wiedzy i umiejętności z zakresu nauk o polityce oraz dążąca do samokształcenia, samodoskonalenia, nastawiona na działalność publiczną o różnej skali i na różnych poziomach struktur społecznych i politycznych (za: Projekt Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa wyższego „Krajowe Ramy Kwalifikacji w szkolnictwie wyższym jako narzędzie poprawy jakości kształcenia" - Autonomia programowa Uczelni. ramy kwalifikacji dla szkolnictwa wyższego).