Politologia
Internetowa Rejestracja Kandydatów
P O L I T O L O G I A
Kierunek Politologia powstał w roku 2004 (studia I stopnia), jako odpowiedź na potrzebę rozszerzenia oferty edukacyjnej dla absolwentów szkół średnich z Częstochowy i regionu częstochowskiego. W powołaniu nowego kierunku dostrzegano szansę lepszego przygotowania młodzieży do zaspokojenia potrzeb lokalnego rynku pracy. W ciągu następnych lat, dynamiczny rozwój ówczesnego Instytutu i doskonalenie kadry akademickiej oraz coraz większe zainteresowanie Politologią ze strony maturzystów, przyczyniły się do starań o uruchomienie studiów II stopnia. Pozytywna ocena przedstawionej koncepcji programowej uzupełniających studiów politologicznych a także programu kształcenia w ramach tych studiów, ich bazy materialnej i dydaktycznej oraz badań naukowych realizowanych w jednostce oraz wymaganego minimum kadrowego, zaowocowała pozytywnym rozpatrzeniem wniosku o ich uruchomienie decyzją Państwowej Komisji Akredytacyjnej z dnia 18 czerwca 2009 roku. Od roku akademickiego 2009/2010 Instytut kształcił studentów na II stopniu studiów politologicznych.
ZWIĄZEK Z MISJĄ UCZELNI I STRATEGIĄ JEJ ROZWOJU
Uwzględniając działania Uniwerytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie w zakresie badań naukowych, jak również kształcenia w obszarach nauk społecznych i humanistycznych, celem kierunku studiów Politologia jest włączenie się w charakter tych działań, w tym przede wszystkim z uwagą skierowaną na zapewnienie warunków poszerzenia rozwoju członków społeczności akademickiej. Politologia stanowi szczególną możliwość inicjowania i realizacji przedsięwzięć o charakterze środowiskowym, regionalnym, krajowym, a nawet międzynarodowym, które są uwzględniane w celach Uczelni, a wykraczają poza dotychczasowe założenia naukowe i edukacyjne, sprzyjając rozwojowi Uczelni i jej oddziaływaniu na społeczność miasta Częstochowa, na region i kraj. Szeroka oferta edukacyjna Politologii (w zakresie nauk społecznych i wspomagająco nauk humanistycznych) nacisk położony na kształcenie adekwatnych umiejętności, postaw i kompetencji z uwzględnieniem programu praktyk mają umożliwić współpracę z różnymi ośrodkami w Częstochowie i okolicach a także zwiększenie wpływów środowiska uczelnianego na te obszary, co zapewni UJD szerszy odbiór w społeczności młodych ludzi.
Celem strategicznym przyświecającym kierunkowi Politologia jest podniesienie prestiżu Uczelni, stworzenie atrakcyjnej, obszernej i profesjonalnej oferty edukacyjnej opartej o wysoki poziom badań naukowych, pod kierunkiem wyspecjalizowanej w tym zakresie kadry oraz zapewnienia odpowiednich, atrakcyjnych miejsc odbywania praktyk studenckich.
Kierunek Politologia dopisuje się także do istotnego celu Uczelni, jakim jest w tworzeniu oferty studiów szczególny nacisk na dbałość o przygotowanie absolwentów do rywalizacji na rynku pracy. Kluczowymi aspektami strategii w tym zakresie będą m.in. wykształcenie umiejętności analizy zjawisk występujących w rzeczywistości społeczno-politycznej, ekonomicznej, gospodarczej kraju a także na arenie międzynarodowej, zrozumienie procesów przemian i kształtowania zintegrowanego, globalnego oblicza dzisiejszego świata, wypracowanie świadomości i aktywnego uczestnictwa w życiu politycznym i społecznym a przede wszystkim zdolność do realizowania się w zawodach związanych z profilem kształcenia.
Włączony w ofertę edukacyjną UJD kierunek Politologia stanowić ma korzystną dla Uczelni płaszczyznę do podniesienia poziomu badań naukowych, przyczynia się także do poszerzenia kadry naukowej Uczelni o wyspecjalizowanych w zakresie nauk politycznych, społecznych, humanistycznych samodzielnych pracowników naukowych i adiunktów. Kierunek zapewnia także Uczelni wzrost liczby projektów badawczych (m.in. własnych, habilitacyjnych, rozwojowych, celowych) w ramach konkursów ogłaszanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także programów ramowych Unii Europejskiej. Pracownicy kierunku Politologia uczestniczą także aktywnie w priorytetowym celu UJD jakim są kreatywne inicjatywy badawcze, działania projakościowe na rzecz Uczelni.
Istotnym elementem strategii UJD jest zaangażowanie w działania na rzecz społeczności lokalnej. W tym zakresie kierunek Politologia może wykazać się ogromną inicjatywą z uwagi na aktywną współpracę z ośrodkami administracji państwowej, samorządowej i gospodarczej, placówkami społecznymi i politycznymi oraz mediami lokalnymi i krajowymi zapewniając absolwentom możliwości rozwoju (z uwzględnieniem praktyk zawodowych) w zakresie dyplomacji, marketingu w firmach międzynarodowych i krajowych, w mediach i agencjach public relations, w organizacjach społecznych i politycznych na szczeblu lokalnym i ogólnopolskim, konsultantów politycznych w partiach politycznych, kreatorów wizerunku politycznego, specjalistów w zakresie budowy kampanii politycznych, pracowników marketingu i reklamy w lokalnych firmach komercyjnych, organizatorów i koordynatorów wolontariatu w organizacjach i instytucjach zajmujących się świadczeniami pomocy społecznej, doradców i specjalistów od realizacji polityki społecznej, a także nauczycieli na wszystkich szczeblach nauczania szkolnego, pracowników nauki i ekspertów określonych dziedzin polityki.
Aktywność społeczności akademickiej reprezentującej kierunek Politologia obejmuje także dynamiczną obecność w procesach przemian zachodzących na poziomie polityki lokalnej i krajowej, z uwzględnieniem doświadczeń w tym zakresie w rozwoju oferty edukacyjnej kierunku.
W rezultacie do zasadniczych celów strategicznych kierunku Politologia przede wszystkim w zakresie nauki i kształcenia, które wspierają ogólną strategię UJD należy zaliczyć:
• tworzenie szerokiego, atrakcyjnego i rozwojowego obszaru badawczego, w tym także specjalistycznej bazy dydaktycznej i badawczej - poszerzonej szczególnie w zakresie specjalności (Polityka bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego oraz Ogólnopolityczna);
• zwiększenie efektywności rozwoju kadry naukowej kierunku;
• poszerzenie obszaru badawczego o nowe problemy;
• zwiększenie aktywności naukowej w skali krajowej jak i międzynarodowej, w tym także intensyfikacja widoczności efektów badań;
• starania o zwiększenie liczby studentów dzięki nowej, atrakcyjnej ofercie edukacyjnej;
• dostosowanie oferty kształcenia zgodnie z najnowszymi standardami kształcenia, w tym także z oczekiwaniami rynku pracy;
• wdrożenie systemu kształcenia w oparciu o efekty kształcenia (w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych);
• wdrożenie praktyk studenckich dostosowanych do najnowszych wymagań kształcenia i wyselekcjonowanych ściśle w oparciu o profil kierunku Politologia.
OGÓLNE CELE KSZTAŁCENIA I ZWIĄZEK Z RYNKIEM PRACY
Zasadniczym celem kształcenia na kierunku Politologia jest zdobycie uporządkowanej, szerokiej wiedzy z zakresu nauk społecznych (w tym głównie nauk politycznych) oraz ogólnie rozumianej humanistyki, które umożliwią interdyscyplinarną analizę zjawisk społecznych, politycznych, kulturowych, gospodarczych, orientację w zakresie najnowszej historii politycznej, historii myśli politycznej, ewolucji doktryn politycznych, teorii państwa i prawa, organizacji i zarządzania, systemów politycznych, administracji publicznej, polityki lokalnej (w Polsce i w innych krajach), politologicznych aspektów ekonomii, polityki społecznej i gospodarczej państwa, międzynarodowych stosunków politycznych, integracji europejskiej, bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, komunikowania i marketingu politycznego a także specyfiki metod i technik badań stosowanych w naukach politycznych.
Istotnym celem kształcenia jest także nabycie przez studentów wiedzy o człowieku, jako podmiocie konstytuującym zjawiska i struktury społeczne i polityczne, o podstawach prawnych, normatywnych, etycznych i moralnych leżących u podstaw zjawisk i procesów społecznych, politycznych, kulturowych, gospodarczych i ekonomicznych. Studenci kierunku Politologia zdobędą także umiejętności i kompetencje w zakresie aktywnego uczestnictwa w sferze społecznej i politycznej, na poziomie krajowym jak i międzynarodowym, wykształcą postawę sprzyjającą samokształceniu, samodoskonaleniu, zdolność do działalności publicznej o różnej skali i na różnych poziomach struktur społecznych i politycznych. Kierunek Politologia ma także na celu edukację studentów w sferze etyki, skutecznej komunikacji i kooperacji we wszelkich przedsięwzięciach i działaniach, których podejmują się w toku studiów a także w późniejszej pracy zawodowej, z uwzględnieniem zdolności współpracy w grupie i kierowania zespołem ludzi, umiejętności rozwiązywania konfliktów i skutecznego planowania działań w pracy indywidualnej i zespołowej. Celem kierunku Politologia jest wreszcie wykształcenie młodych specjalistów nauk społecznych i zarazem swobodnie poruszających się w obszarze humanistyki erudytów, którzy dzięki interdyscyplinarnym studiom w tym także zdobytym kompetencjom językowym (na poziomie B2), biegłości posługiwania się współczesną technologią multimedialną, wysokiej kulturze słowa i zdolności do formułowania dojrzałych opinii i sądów będą mieli szerokie możliwości wykorzystania wiedzy, umiejętności i kompetencji personalnych i społecznych na rynku pracy - lokalnym, ogólnopolskim i globalnym. Celem szerokiej oferty programowej kierunku Politologia oraz praktyk zawodowych dostosowanych do programu kształcenia, jest także przygotowanie studentów do przyszłej pracy:
• w strukturach administracji państwowej, publicznej i komunalnej,
• jako pracowników dyplomacji,
• w organizacjach ds. bezpieczeństwa,
• w zespołach reagowania kryzysowego,
• w więziennictwie,
• w służbach państwowych, mundurowych,
• w firmach zapewniających ochronę osób i mienia,
• w działach handlowych firm i korporacji (z uwzględnieniem tych, które prowadzą współpracę międzynarodową),
• w zakresie marketingu i reklamy w firmach międzynarodowych i krajowych oraz w lokalnych firmach komercyjnych,
• w mediach i agencjach public relations,
• w organizacjach społecznych i politycznych na szczeblu lokalnym i ogólnopolskim,
• jako konsultantów politycznych w partiach politycznych,
• jako kreatorów wizerunku politycznego,
• jako specjalistów w zakresie budowy kampanii politycznych,
• jako organizatorów i koordynatorów wolontariatu w organizacjach i instytucjach zajmujących się świadczeniami pomocy społecznej,
• jako doradców i specjalistów od realizacji polityki społecznej,
• jako pracowników nauki, analityków i ekspertów określonych dziedzin polityki,
• jako doradców w instytucjach i organizacjach społecznych i politycznych.
Po ukończeniu kierunku Politologia, do przewidywanych miejsc pracy absolwenta należy zaliczyć placówki:
• Urzędy Miasta i Gminy;
• Ambasady i Konsulaty;
• jednostki specjalistyczne, w tym Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności;
• jednostki Państwowej Straży Pożarnej, w tym także Szkoły Pożarnicze i centra szkoleniowe Państwowej Straży Pożarnej;
• Ośrodki szkoleniowe Służb Więziennych;
• Jednostki Straży Miejskiej,OŚCI w tym także ośrodki szkoleniowe Straży Miejskiej;
• Administracja Wojskowa;
• Wydziały Bezpieczeństwa Publicznego, Wydziały Spraw Obronnych i Ochrony Ludności;
• Firmy i koncerny zagraniczne;
• Agencje Public Relations, Agencje Reklamy;
• Sztaby Wyborcze;
• Biura Radnych, Wojewodów, Posłów, Senatorów;
• Komisje Eksperckie Rad Gmin, Powiatów, Sejmików Wojewódzkich, Sejmu, Senatu.
• Kancelarie Ministerstw, agend i agencji rządowych, Sejmików Wojewódzkich, Sejmu, Senatu, Prezydenta RP;
• Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej;
• Organizacje non-profit, Fundacje;
• Placówki Naukowo-Badawcze, Pracownie Eksperckie, Think tanki partii politycznych i ekspertów politycznych.
SPECJALNOŚCI NA KIERUNKU POLITOLOGIA
Na studiach 1 stopnia prowadzimy dwie specjalności:
- europejska
- społeczno-polityczna
Na studiach politologicznych 2 stopnia prowadzimy trzy specjalności:
- polityka bezpieczeństwa narodowego i międzzynarodowego
- geopolityka i konflikty w stosunkach międzynarodowych
- polityka i wielokulturowość