Bezpieczeństwo narodowe
Internetowa Rejestracja Kandydatów
B E Z P I E C Z E Ń S T W O N A R O D O W E
STUDIA STACJONARNE / NIESTACJONARNE 1 STOPNIA PROFIL PRAKTYCZNY
Wychodząc naprzeciw zmieniającym się potrzebom edukacyjnym, dynamicznym przemianom rynku pracy oraz wymaganiom młodego pokolenia, Instytut Nauk Politycznych i Bezpieczeństwa uruchomił w roku 2013 nowy kierunek studiów Bezpieczeństwo narodowe (studia I stopnia). Celem powołania kierunku było kształcenie w tych obszarach, które pozwoliłyby zrozumieć uwarunkowania i determinanty bezpieczeństwa narodowego w obliczu wielu współczesnych wyzwań, w warunkach globalizacji i fragmentacji/regionalizacji współczesnego świata. Wobec zróżnicowania politycznego na arenie międzynarodowej, pluralizmu kulturowego, ideologicznego czy wyznaniowego, niezwykle istotna stała się analiza i zrozumienie podstaw myślenia oraz działania w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa, w tym także rozwiązywania problemów w sytuacjach zagrożenia.
Kategoria bezpieczeństwa i związane z nim kwestie militarne i pozamilitarne, odnoszące się do zagrożeń występujących w dzisiejszym świecie, problematyka ogólnoświatowych i wewnętrznych podstaw polityki bezpieczeństwa czy roli organizacji narodowych i międzynarodowych o celach ukierunkowanych na kwestie obronności i kształtowania bezpieczeństwa - to obszar wiedzy, który stanowi współcześnie przedmiot szczególnego zainteresowania. Zarazem jest on rozważany na gruncie wielu dyscyplin i obszarów nauki, w tym m.in. nauki o polityce, nauki o bezpieczeństwie, stosunków międzynarodowych, prawa, historii, w tym historii wojskowości, administracji, zarządzania, ekonomii i in.
Tak sformułowana w ramach kierunku Bezpieczeństwo narodowe oferta edukacyjna cieszy się już trzeci rok ogromnym zainteresowaniem wśród młodych absolwentów, czego dowodem jest liczny nabór na studia stacjonarne ale też niestacjonarne. Z tego powodu podjęliśmy decyzję o dostosowaniu struktury Instytutu do realizowanych programów kształcenia. Od grudnia 2014 roku przyjęliśmy nową nazwę Instytut Nauk Politycznych i Bezpieczeństwa. Modyfikacji uległa także specyfika poszczególnych zakładów.
OPIS PROGRAMU KSZTAŁCENIA
Bezpieczeństwo narodowe jest kierunkiem jednoobszarowym, został przyporządkowany do obszaru nauk społecznych a w charakterze wspomagającym także do obszaru nauk humanistycznych. Program kształcenia został przygotowany w oparciu o nauki o bezpieczeństwie, nauki o obronności, nauki o mediach, nauki o polityce, nauki o polityce publicznej, nauki o poznaniu i komunikacji społecznej, psychologii i socjologii. Uwzględnia także dziedziny nauk ekonomicznych w tym przede wszystkim ekonomię, finanse, nauki o zarządzaniu, z dziedziny nauk prawnych - nauki o administracji i prawo. W zakresie nauk humanistycznych, program kształcenia obejmuje także filozofię, historię.
Program kształcenia na kierunku Bezpieczeństwo narodowe został przygotowany z najwyższą starannością w oparciu o najnowsze wytyczne Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego odnoszące się do Krajowych Ram Kwalifikacji. Plan studiów obejmuje więc przedmioty kierunkowe ujęte w formie modułów obligatoryjnych o określonej tematyce, należą do nich:
• Przedmioty propedeutyczne
• Polityka, społeczeństwo, gospodarka
• Systemy, stosunki polityczne i wojskowe
• Polityka bezpieczeństwa i obronności państwa
Studenci będą mogli także dokonać wyboru jednej spośród dwóch specjalności:
• Bezpieczeństwo państwa
• Bezpieczeństwo międzynarodowe
Studenci kierunku Bezpieczeństwo narodowe będą mieli również możliwość odbywania praktyk studenckich, ponadto kształcenia w zakresie dwóch języków nowożytnych oraz wyboru dowolnej tematyki zajęć prowadzonych na innych kierunkach w ramach realizacji tzw. przedmiotów swobodnego wyboru.
CELE KIERUNKU BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE
Kierunek Bezpieczeństwo narodowe stanowić ma szczególną możliwość inicjowania i realizacji przedsięwzięć o charakterze środowiskowym, regionalnym, krajowym, a nawet międzynarodowym, które są uwzględniane w celach Uczelni, a wykraczają poza dotychczasowe założenia naukowe i edukacyjne, sprzyjając rozwojowi Uczelni i jej oddziaływaniu na społeczność miasta Częstochowa, na nasz region i kraj. Mamy nadzieję, że współpraca z różnymi ośrodkami w Częstochowie i okolicach umożliwi także zwiększenie wpływów środowiska uczelnianego na te obszary w tym także zapewni Akademii im. Jana Długosza szerszy odbiór w społeczności młodych ludzi.
Celem strategicznym przyświecającym nowemu kierunkowi Bezpieczeństwo narodowe jest stworzenie nowej oferty edukacyjnej opartej o wysoki poziom badań naukowych, pod kierunkiem wyspecjalizowanej w tym zakresie kadry oraz zapewnienia odpowiednich, atrakcyjnych miejsc odbywania praktyk studenckich.
Kierunek Bezpieczeństwo narodowe w tworzeniu oferty studiów kładzie szczególny nacisk na dbałość o przygotowanie absolwentów do rywalizacji na rynku pracy. Kluczowymi aspektami strategii w tym zakresie będą m.in. wykształcenie umiejętności analizy zjawisk występujących w rzeczywistości społeczno-politycznej, ekonomicznej, gospodarczej kraju a także na arenie międzynarodowej, zrozumienie procesów przemian i kształtowania zintegrowanego, globalnego oblicza dzisiejszego świata, wypracowanie świadomości i aktywnego uczestnictwa w życiu politycznym i społecznym a przede wszystkim zdolność do realizowania się w zawodach związanych z polityką bezpieczeństwa, ze strukturami politycznymi, administracyjnymi i gospodarczymi.
Kierunek Bezpieczeństwo narodowe posiada potencjał dla aktywnej współpracy z ośrodkami zapewniającymi miejsca praktyk a reprezentatywnymi dla regionu (np. urzędy miast i gmin, urzędy wojewódzkie, starostwa, komendy miejskie - straży pożarnej, policji, wojsko). Aktywność społeczności akademickiej reprezentującej kierunek Bezpieczeństwo narodowe będzie obejmować także dynamiczną obecność w procesach przemian zachodzących na poziomie polityki lokalnej i krajowej, z uwzględnieniem doświadczeń w tym zakresie w rozwoju oferty edukacyjnej kierunku.
CELE KSZTAŁCENIA I ZWIĄZEK Z RYNKIEM PRACY
Zasadniczym celem kształcenia na kierunku Bezpieczeństwo narodowe jest poszerzenie i uporządkowanie wiedzy z zakresu nauk społecznych (w tym głównie nauk politycznych) oraz ogólnie rozumianej humanistyki, które umożliwią interdyscyplinarną analizę zjawisk społecznych, politycznych, kulturowych, gospodarczych oraz funkcjonowania struktur społecznych i politycznych, w tym przede wszystkim związanych z problematyką bezpieczeństwa narodowego i obronności państwa. Istotnym aspektem kształcenia będzie także nabycie wiedzy o człowieku, jako podmiocie konstytuującym zjawiska i struktury społeczne i polityczne oraz umiejętności i kompetencji w zakresie aktywnego uczestnictwa w sferze społecznej i politycznej, tak na poziomie krajowym jak i międzynarodowym. Kierunek Bezpieczeństwo narodowe umożliwi praktyczne wykorzystanie wiedzy ogólnej związanej z szeroko rozumianym bezpieczeństwem, z uwzględnieniem zastosowania zasad prawnych i procedur bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego, strategii działania w sytuacjach zagrożeń itp. Ponadto celem kształcenia na kierunku Bezpieczeństwo narodowe ma być wykształcenie w studentach zdolności prognozowania, analizy oraz rozwiązywania problemów grupowych w tym także współpracy w grupie i kierowania zespołem ludzi, z uwzględnieniem zasad etyki, zdolności komunikacyjnych, uczestniczenia w pracy zespołowej, współpracy i organizacji, z uwzględnieniem mechanizmów funkcjonujących na poziomie zarządzania i administracji.
Dzięki szerokiej ofercie programowej w tym także praktykom zawodowym w dostosowanych do kierunku studiów placówkach, kierunek Bezpieczeństwo narodowe przygotowuje absolwenta do pracy:
• na stanowiskach kierowniczych,
• w strukturach administracji publicznej o różnym zasięgu,
• w organizacjach ds. bezpieczeństwa,
• w zespołach reagowania kryzysowego,
• w służbach państwowych, mundurowych,
• w firmach zapewniających ochronę osób i mienia
• w placówkach naukowych realizujących podobny profil badawczy.
Po ukończeniu kierunku Bezpieczeństwo narodowe, do przewidywanych miejsc pracy absolwenta należy zaliczyć placówki gminne, powiatowe i wojewódzkie:
• Urzędy Miasta i Gminy;
• Jednostki specjalistyczne, w tym Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności;
• Jednostki Państwowej Straży Pożarnej, w tym także Szkoły Pożarnicze i centra szkoleniowe Państwowej Straży Pożarnej;
• Centra Powiadamiania Ratunkowego;
• Komendy Policji i Wydziały Prewencji, w tym także Szkoły Policji;
• Ośrodki szkoleniowe Służb Więziennych;
• Jednostki Straży Miejskiej, w tym także ośrodki szkoleniowe Straży Miejskiej;
• Administracja Wojskowa;
• Wydziały Bezpieczeństwa Publicznego, Wydziały Spraw Obronnych i Ochrony Ludności.
SPECJALNOŚCI NA KIERUNKU BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE
Na kierunku bezpieczeństwo narodowe, studia 1 stopnia prowadzimy dwie specjalności:
• bezpieczeństwo państwa
• bezpieczeństwo międzynarodowe
BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE
STUDIA STACJONARNE / NIESTACJONARNE 2 STOPNIA PROFIL PRAKTYCZNY
Kierunek studiów 2 stopnia Bezpieczeństwo narodowe o profilu praktycznym umożliwia nabycie wiedzy pogłębionej z zakresu kluczowych problemów bezpieczeństwa państwa, rodzajów zagrożeń bezpieczeństwa o charakterze militarnym i pozamilitarnym w wymiarze lokalnym i globalnym, dyplomacji w systemie bezpieczeństwa państwa, wywiadu i kontrwywiadu w strategii bezpieczeństwa państwa, polityki i strategii bezpieczeństwa narodowego, bezpieczeństwa w sytuacjach kryzysowych, podstaw organizacji państwa, psychologii zagrożeń, nowoczesnych technologii w systemie bezpieczeństwa państwa, bezpieczeństwa informacyjnego - w zakresie teoretycznym, z uwzględnieniem zastosowania zasad prawnych i procedur bezpieczeństwa, w zakresie praktycznych działań. Absolwent posiada także pogłębioną wiedzę z obszaru ochrony i obrony interesów bezpieczeństwa państwa, w zakresie teoretycznym i praktycznym obejmującą powszechną ochronę i obronę narodową, problematykę migracji w kontekście bezpieczeństwa państwa, wyspecjalizowane organy państwowe w strukturach bezpieczeństwa, system bezpieczeństwa i porządku publicznego, ochronę państwa przed terroryzmem, bezpieczeństwo gospodarcze państwa, bezpieczeństwo zdrowotne, podsstawy kryptologii oraz zwalczanie przestępczości w Polsce. Posiada ponadto pogłębioną wiedzę z obszaru bezpieczeństwa militarnego, w zakresie teoretycznym i praktycznym obejmującą historię wojen i wojskowości XX i XXI w., planowanie i programowanie obronne, prawo konfliktów zbrojnych, siły zbrojne we współczesnym świecie, pracę sztabową i kancelaryjną, podstawy dowodzenia, psychologię dowodzenia, bronioznawstwo, współpracę cywilno-wojskową w rejonie kryzysów.
Wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne zdobyte na studiach II stopnia Bezpieczeństwo narodowe mają zapewnić zdolność prognozowania, pogłębionej analizy oraz rozwiązywania problemów związanych z bezpieczeństwem narodowym na różnych szczeblach funkcjonowania i organizacji państwa oraz w wymiarze globalnym. Absolwent zdobywa ponadto umiejętności rozumienia aspektów strukturalnych oraz funkcjonalnych zjawisk i procesów w różnych obszarach bezpieczeństwa narodowego. Przekłada zdobytą wiedzę na praktyczne, zawodowe umiejętności, w tym rozwiązywania problemów wynikających z charakteru i mechanizmów zarządzania i funkcjonowania bezpieczeństwa. Absolwent przestrzega zasad etyki i stosuje się do norm oraz przepisów prawa w zakresie bezpieczeństwa, wykształca zdolności komunikacyjne i kooperacyjne, zdolności pracy zespołowej, kierowania zespołami ludzkimi, i organizacji zadań. Absolwent kierunku potrafi samodzielnie poszukiwać, gromadzić, przetwarzać, oraz udostępniać informacje ze znajomością specjalistycznej terminologii i fachowego słownictwa a także wiedzą na temat postępowania z informacjami niejawnymi i danymi wrażliwymi. Potrafi rozwiązywać złożone problemy zawodowe. Absolwent dysponuje także biegłą znajomością języka obcego na poziomie B2+.
Studia II stopnia na kierunku Bezpieczeństwo narodowe o profilu praktycznym umożliwia studentom odbycie trzymiesięcznych praktyk zawodowych. Przygotowuje Absolwenta do pracy na rożnych stanowiskach, w strukturach administracji publicznej o różnym zasięgu (państwowej i samorządowej), służbach, inspekcjach i strażach funkcjonujących w sektorze bezpieczeństwa, w organizacjach zajmujących się problematyką bezpieczeństwa obywateli i podmiotów różnych resortów, w zespołach reagowania kryzysowego(posiadając znajmość regulacji prawnych w tym zakresie), służbach państwowych, mundurowych, w firmach zapewniających ochronę osób i mienia. Zna i rozumie zasady funkcjonowania instytucji państwowych w zakresie bezpieczeństwa. Jest przygotowany do pracy w charakterze kierownika/dowódcy zespołu w podmiotach czy strukturach bezpieczeństwa państwa.
W celu rozszerzenia posiadanej wiedzy i nabytych umiejętności student będzie miał możliwość wyboru jednej z dwóch specjalności:
OCHRONA I OBRONA INTERESÓW BEZPIECZEŃSTWA PAŃSTWA
Specjalność umożliwi absolwentom zdobycie usystematyzowanej wiedzy w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa państwa, w tym także strategii, podmiotów, struktur i działań związanych z jego zagwarantowaniem i utrzymaniem. Absolwenci specjalności będą mogli wykształcić umiejętność analizy zagadnień i praktycznych aspektów powszechnej ochrony i obrony narodowej. Ważnym elementem wiedzy i umiejętności, których dostarczyć ma specjalność jest problematyka migracji w kontekście bezpieczeństwa, wyspecjalizowanych organów państwowych w strukturach bezpieczeństwa, charakter oraz standardy ochrony państwa przed terroryzmem, oraz wybrane obszary bezpieczeństwa (publiczne, gospodarcze, zdrowotne). Absolwenci specjalności zdobędą także umiejętność analizy, oceny oraz dyskusji na temat przestępczości i metod jej zwalczania w Polsce. Elementem wiedzy zdobytej w ramach specjalności Ochrona i obrona interesów bezpieczeństwa państwa będą ponadto zagadnienia z zakresu podstaw kryptologii, w tym dotyczące metod i technik utajniania informacji oraz ich wykorzystania w wojskowości, dyplomacji itp.
Przedmioty specjalnościowe obejmują następujący zakres tematyczny:
Powszechna ochrona i obrona narodowa
Migracje a bezpieczeństwo państwa
Wyspecjalizowane organy państwowe w strukturach bezpieczeństwa
System bezpieczeństwa publicznego
Ochrona państwa przed terroryzmem
Ochrona gospodarki państwa
Bezpieczeństwo zdrowotne
Podstawy kryptologii
Zwalczanie przestępczości w Polsce
BEZPIECZEŃSTWO MILITARNE
Program kształcenia w ramach specjalności Bezpieczeństwo militarne, na kierunku Bezpieczeństwo narodowe studia II stopnia umożliwi absolwentom zdobycie usystematyzowanej wiedzy w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa państwa, w tym także strategii, podmiotów, struktur i działań związanych z jego zagwarantowaniem i utrzymaniem. Absolwenci specjalności zdobędą szeroką wiedzę w zakresie historycznych uwarunkowań wojen i wojskowości, w tym głównie w XX i XXI w. w tym ewolucji strategii i doktryn militarnych XX i XXI w. Ważnym aspektem wiedzy i umiejętności, których dostarczyć ma specjalność jest planowanie i programowanie obronne, zakres i stosowanie prawa konfliktów zbrojnych oraz specyfika sił zbrojnych, ich roli i znaczenia we współczesnym świecie. Absolwenci specjalności zdobędą praktyczne umiejętności w zakresie podstaw dowodzenia, pracy sztabowej i kancelaryjnej, poznają psychologiczne aspekty dowodzenia a także elementy bronioznawstwa. Elementem wiedzy zdobytej w ramach specjalności Bezpieczeństwo militarne będą ponadto podstawy obrony przed bronią masowego rażenia, zakres i aspekty współpracy cywilno-wojskowej w rejonie kryzysów.
Przedmioty specjalnościowe obejmują następujący zakres tematyczny:
Historia wojen i wojskowości XX i XXI w.
Obrona przed bronią masowego rażenia
Siły zbrojne we współczesnym świecie
Psychologia dowodzenia
Planowanie i programowanie obronne
Prawo konfliktów zbrojnych
Podstawy dowodzenia
Bronioznawstwo
Współpraca cywilno-wojskowa w rejonie kryzysów
Praca sztaboowa i kancelaryjna
Podstawą przyjęcia na studia II stopnia kierunku Bezpieczeństwo narodowe jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów (co najmniej I stopnia) kierunku Bezpieczeństwo narodowe, a w szczególności kierunków: politologia, europeistyka, stosunki międzynarodowe, dziennikarstwo, historia, prawo, socjologia, administracja, bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne, ekonomia, polityka publiczna, polityka społeczna, praca socjalna, zarządzanie. W przypadku dużej liczby kandydatów przewiduje się ranking ocen średnich ukończonych studiów (średnia arytmetyczna wszystkich ocen uzyskanych na studiach).